Rozdzielnice modułowe – co warto o nich wiedzieć?

Rozdzielnice modułowe – co warto o nich wiedzieć?

Rozdzielnica modułowa to jeden z najczęściej spotykanych elementów instalacji elektrycznych. Jej ogólna wszechstronność sprawia, że znajduje ona zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkalnym oraz siedzibach małych firm, jak i w dużych obiektach. Głównym zadaniem rozdzielnicy jest dostarczanie energii elektrycznej do wszystkich pomieszczeń w budynku. Oprócz tego, urządzenia te są także wykorzystywane podczas pomiarów energii, zarządzania urządzeniami sterowniczymi oraz regulacji parametrów sieci. Zależnie od potrzeb, rozdzielnicę można umieścić zarówno w podstawowych, jak i uniwersalnych obudowach. W niniejszym artykule opowiemy, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu takiego urządzenia.

Montaż rozdzielnicy

Na rynku dostępne są zarówno rozdzielnice elektryczne podtynkowe, jak i natynkowe oraz hermetyczne. To, którą z nich powinniśmy wybrać, zależy od miejsca, w którym ma znaleźć się urządzenie. Wersja natynkowa jest tu najtańszą opcją, odznaczającą się przy tym bardzo szybkim montażem. Należy jednak pamiętać, że tego typu rozwiązania sprawdzą się wyłącznie w bardziej przestrzennych pomieszczeniach, w których nie panuje zbyt duży ruch. Rozdzielnica modułowa podtynkowa to znakomite rozwiązanie w większości przypadków, ponieważ zajmuje niewiele miejsca i niweluje ryzyko strącenia skrzynki. W lokacjach o naprawdę skrajnych warunkach, jak chociażby magazyny i budynki rolnicze, zaleca się montaż modelu hermetycznego, zapewniającego najwyższy poziom ochrony przed pyłami i wilgocią.

Szczelność obudowy

W przypadku, gdy rozdzielnica elektryczna podtynkowa lub natynkowa ma znaleźć się w zwykłym pomieszczeniu, pozbawionym wilgoci, ogrzewanym i czystym, możemy wykorzystać obudowę o certyfikacie szczelności IP 20-IP 42. W przeciwnym razie, konieczne staje się sięgnięcie po skrzynkę o szczelności IP 55-IP 66. Na rynku dostępne są przy tym obudowy uniwersalne, wykonane z najwyższej klasy materiałów. Ich zróżnicowane wymiary, duża odporność na czynniki szkodliwe oraz obecność niestandardowych rozwiązań pokroju okienek sprawiają, że spersonalizowanie rozdzielnicy nie jest zadaniem trudnym.